sobota, 3 lutego 2024

Księga Estery

KSIĘGA  ESTERY - Hadassy - 
STRESZCZENIE
10 rozdziałów

Co tu znajdziesz?  Kilka streszczeń od najkrótszego do obszernego.
1. Krótkie streszczenie Ks.Estery.
2. Dłuższe streszczenie Ks.Estery.
3. Kontrowersje .


  1. Krótkie streszczenie Ks.Estery.    












 

  2. Dłuższe streszczenie Ks.Estery.  



 Estery 1.1-2; 
Król Achaszwerosz - Król Persji - panował nad 127 prowincjami od Indii aż do Etiopii. Zasiadał na tronie w Suzie / miasto otoczone murem/, stolicy Persji. 
/Ezd.4.6; Dn.9.1; 2Sam.13.28; Ezd.8.9; Dn.6.1; Est.7.9;/
Est.1.2- 1Krl.1.45; Neh.1.1;
Est.1.3-4;
Król wydał ucztę w 3-cim roku panowania . Dał pokaz bogactwa , dostojeństwa i chwały swego królestwa przez 180. Uczta trwała pół roku przed ksiażętami, dworzanami, wojskowymi i dostojnikami.
Est.1.5-8;
Po tych dniach król wydał 7-dniową ucztę dla całego ludu z zamku w Suzie na dziedzińcu.
Est.1.9-22;
Królowa Waszti wydała ucztę dla kobiet z pałacu królewskiego. 7-ego dnia , na koniec uczt, król kazał przyprowadzić Waszti w koronie królewskiej , by pokazać ją książętom i ludowi.  Jednak królowa nie stawiła się na wezwanie  i mędrcy znający się na prawie uznali to za odmowę Waszti nie tylko wobec króla ale i wobec książąt oraz wobec całego ludu królestwa. Chcieli zapobiec ogólnej wzgardzie i złości. /Est.1.18/;
Uznano za słuszne , że Waszti już nigdy nie stanie przed obliczem Króla a godność królowej miała być nadana przyjaciółce królowej, godniejszej od niej./Est.1.19/;
Rozesłano listy po całym kraju, że mężczyzna ma być panem w swoim domu i zarządzać jak mu się podoba. 

Ks.Est.2.1-18;
Postanowiono poszukać nowej oblubienicy , nowej królowej dla króla. Panny, dziewice urodziwe miały być zgromadzone ze wszystkich prowincji  królestwa na zamku w Suzie, w domu kobiet , pod opieką Eunucha królewskiego Hagaja.
Ta, która najbardziej królowi spodoba się miała zostać Królową zamiast Waszti /w.17/.I tak się stało.
Hagajowi spodobała się Estera , dał jej od razu stroje i kosmetyki, przydziały i 7 dziewczęta z pałacu królewskiego . Dał im najlepsze pomieszczenia w domu kobiet.
Kiedy Estera po 12-miesięcznych /rocznych/ przygotowaniach stawiła się przed królem , zyskała miłość króla, łaskę króla i względy ponad wszystkie dziewice.
Włożył jej na głowę diadem królewski i uczynił królową.

 Nowa królowa 




Est.2.17-18- Estera została żoną króla Persji. Wydano wielką ucztę Estery dla wszystkich swoich książąt i dworzan.
Prezentem dla prowincji były ulgi podatkowe i królewskie dary.
Est.2.19-23, 6.2; Mordochaj odkrywa spisek dwóch eunuchów, którym udaremniono zabicie króla i ukarano ich. Powieszono.




Ks.Estery.3.1-6; Haman 

Haman, potomek Agaga -  syn Hammedaty. Miał żonę Zeresz. Król Persji nadał mu godność wyższą od innych książąt  ze swego grona. Wywyższył go. Orszak królewski klękał i oddawał pokłon Hamanowi według królewskiego zarządzenia.
Mordochaj nie stosował się do przepisu, bo, jak tłumaczył był Żydem i oddawał pokłon tylko Bogu. Doniesiono o tym  Hamanowi i ten postanowił w odwecie zgładzić wszystkich Żydów jako rodaków Mordochaja. Za złość do jednego człowieka postanowił zniszczyć cały naród przebywający w prowincjach Persji.
Nazwany przez Esterę w  obecności króla ciemiężycielem, wrogiem i złym człowiekiem. / Est.7.6/ Został powieszony na szubienicy, którą kazał zbudować dla Mordochaja.

Ks.Estery 3.7-
W 13 lat po tym jak Estera została królową w miesiącu pierwszym Nisan, w 20 roku panowania Achaszwerosza, rzucono w obecności Hamana "pur" / los wskazujący datę 13 adar /Est.3.7/;
Haman podstępnie wpłynął na króla, by ten podpisał wyrok zagłady wszystkich Żydów w Persji ofiarując jednocześnie 10 tys.talentów srebra dla wykonawców
/Est.3.9 i 4.7/ , aby wnieśli je do skarbców. Król dał swój sygnet Hamanowi, wrogowi Żydów, by mógł czynić wszystko z Żydami co zechce.

13 dnia Nisan / Est.3.12/napisano pisma z okrutnym zleceniem do wszystkich prowincji. Król i Haman popijali a zamek w Suzie oranęło przerażenie.

 




ks.Estery 4
Mordochaj rozdziera szaty, wkłada wór , posypuje się popiołem i przyszedł przed Bramę Królewską.We wszystkich prowincjach nastała u wszystkich Żydów żałoba z postem i płaczem, biadaniem. Popiół i wór stał się posłaniem.
Z Mordochajem kontaktuje się nieświadoma zagłady Estera za pośrednictwem eunucha Hatacha . Estera otrzymuje dowody zagłady Żydów jednak nie ma odwagi, by stanąć przed królem i wstawić się w obronie swego narodu. Wstawiennictwo mogło być zagrożeniem bezpośrednio dla jej życia. Mordochaj ostrzegł ją: Est.4.13-14:
"Nie myśl , że ty jedna spośród wszystkich Żydów ocalejesz dlatego dlatego, że jesteś w pałacu królewskim. Bo jeśli ty w takim czasie będziesz milczeć, ratunek i ocalenie dla Żydów przyjdą skądinąd, lecz ty i dom twego ojca zginiecie. Kto zaś wie, czy godności królewskiej nie osiągnęłaś właśnie na taki czas, jak obecny?"





Estera prosi Mordochaja , by zebrał  Żydów w Suzie i pościli za nią przez 3 doby nocą i dniem " nie jedzcie i nie pijcie". A  Żydzi w całym kraju już modlili się i pościli w sprawie zagłady /;Służebnice Estery też miały pościć . Po poście Estera ma iść do króla ryzykując utratę własnego życia i było to wbrew prawu.
Mordochaj przekazał wiadomość wszystkim Żydom w Suzie.




Estery 5.1-9;
Po 3 dniach postu Estera ubrała się w szaty królewskie i stanęła na dziedzińcu 
tak, że król widział ją z tronu . Król wyciągnął berło na znak przyjęcia jej na rozmowę i Estera zaprosiła króla razem z Hamanem na ucztę , którą przygotowała. Zaprosiła ponownie na następną ucztę obiecując , że przedstawi królowi swoją prośbę.
Król zaproponował Esterze trzykrotnie, że choćby prosiła o połowę królestwa to da jej /Est.5.3,6;7.2;/. Być może wiele osób z takiej propozycji skorzystałaby. Dla Estery cenniejszy był ratunek Żydów przed zagładą.
Est.5.10-14;
Haman czuje się bardzo wyróżniony uczestnicząc z królem i Esterą w uczcie. /Est.5.12/ ; Haman wyprawia u siebie w domu spotkanie z żoną i przyjaciółmi. Chwali się bogactwem, synami, awansem w pracy. Uskarża się na Mordochaja. 
Zeresz z przyjaciółmi poddają pomysł, by Żyda Mordochaja powiesić z rana na  szubienicy wysokiej na 50 łokci. Est.5.14; 6.4; 7.9;-10
Estera 6.1- 14;
Królowi tej nocy czytano ksiegę pamiętnych wydarzeń, bo nie mógł spać. Wspomniano o udaremnieniu zamachu na króla dzięki Mordochajowi. /Est.2,21-23; 6.2/; Okazało się, że Mordochaj nie został w żaden sposób wynagrodzony  za swój czyn, za ocalenie życia królowi.
Król zadaje Hamanowi pytanie " Co należy uczynić dla męża , którego król chce odznaczyć? Est.6.6;
Est.6.7-12; Haman udziela odpowiedzi i wykonuje rozkaz króla, by Haman uhonorował Mordochaja ubierając go w szatę królewską i  obwożąc go po placu miejskim na królewskim rumaku wołał:
"Tak postępuje się z mężem , którego król chce odznaczyć."Est.6.9;
Mordochaj nie oddał nadal pokłonu Hamanowi a Haman był zmuszony uhonorować Żyda, którego nienawidził.
Zeresz i przyjaciele uprzedzili Hamana, że jeśli Mordochaj jest Żydem, to nie uda mu się pozbawić go życia. Prędzej sam upadnie niż go przemoże.


Estera 7.1-10;
Haman przybywa na ucztę sprowadzony przez królewskich eunuchów /Est.6.14/.
Estera w odpowiedzi na pytanie króla o życzenie składa najpierw prośbę o darowanie jej życia a spełnieniem jej życzenia jest darowanie życia jej ludowi.
Estera przedstawia całą swoją sytuację i żydów jako wydanych na zagładę.
Król rozkazuje powiesić Hamana na zbudowanej szubienicy przeznaczonej wcześniej  przez Hamana dla Mordochaja.
Estera.8.1-/Est.8.7/
Król podarował Esterze dom Hamana , sygnet uprawniający zarządzanie w imieniu króla /Est.8.2/. Mordochaj został przełożonym nad byłym domem Mordochaja a obecnie Estery-Est.8.2.

Est.8.5 - Estera wstawia się przed królem za swoim ludem, prosi o łaskę nad nimi: "Bo jakże mogłabym patrzeć na nieszczęście , jakie ma spotkać mój lud , i jakże mogłabym patrzeć na zgube mojego rodu?" 
Król nakazuje rozesłać opieczętowane królewskim  sygnetem pismo z dnia 23 siwan /Est.8.9,10,13 /do wszystkich 127 prowincji w sprawie Żydów. 
Król zezwolił Żydom w dniu zaplanowanej zagłady tj.13 adar /Est.8.12/ , by tego dnia bronili się i wygubili swoich wrogów,zemścili się na nich, zagrabili ich mienie- Est.8.11,1-9.12; Jednak Żydzi ręki nie podnieśli na majątki 10 synów Hamana- Est.9.10; Est.9.16 - podobnie Żydzi nie skorzystali z ustawy króla i nie podnieśli ręki na majątki swoich wrogów we wszystkich 127 prowincjach.
Est.9.12-13  - Estera poprosiła króla o powieszenie 10 synów Hamana na szubienicy jak to planował ich ojciec Haman zrobić to samo z jej zastępczym Ojcem Mordochajem, oraz wytraceniem Estery razem z  ludem żydowskim. Król zgodził się.

Est.8.15;9.3-4 Mordochaj zakończył swoją misję ratowania żydów , wyszedł od króla odziany w szatę królewską z błękitnej purpury i z bieli, z wielką złotą koroną, w płaszczu  z bisioru i szkarłatu. Suza , całe miasto,wszystkie miasta 127 prowincji , radowało się i weseliło ; Wszyscy Żydzi ucztowali i wiele ludów przystało do żydostwa , bo padł na nich strach przed nimi .



Est.9.1- 19: 
13 adar wrogowie byli pewni , że zwyciężą Żydów ale stało się odwrotnie. 
Koszty i straty poniesione przez manipulacje Hamana i jego złe, mordercze nastawienie do rodu żydowskiego:

Strach przed Żydami sparaliżował wrogów i nie bronili się - Est.9.2;
Est.9.5- Żydzi zabili wszystkich swoich wrogów mieczem,, drogą zabójstwa i zagłady, , i robili z tymi, którzy ich nienawidzili,co chcieli.
Zabitych wrogów:
Est.9.6 - Zamek Suza - 500 mężów
Est.9.7-10 10 synów Hamana /13 czy 14 adar wytraceni? - Est.9.10-14/; 
W Suzie walki trwały o 1 dzień dłużej niż w innych miastach i dlatego świętowali o jeden dzień później
Est.9.15300 mężczyzn w Suzie
Est.9.1675 tys.mężów zginęło  we wszystkich prowincjach 

Est.9.17-19 - Świętowanie z okazji ocalenia:
1/ w prowincjach odpoczęto i ucztowano 14 adar - do dziś świętują mieszkańcy miast nieobwałowanych jako dzień radości i wesela wysyłając  nawzajem sobie dary żywnościowe. 
2/ w Suzie odpoczęto i świętowano 15 adar -  i do dziś miasta obwarowane - świętują 15 adar.

Est.9.20-32:
Est.9.20-22, : Mordochaj spisał wszystkie wydarzenia i rozesłał listy do Żydów w prowincjach króla Achaszwerosza zobowiązując Żydów do corocznego święcenia  14 i 15 adar na pamiątkę dni , 
a/ w których Żydzi zyskali spokój od wrogów i 
b/ jako miesiąc , w którym troska zamieniła im się w radość, 
c/ a żałoba w dzień pomyślny.



Mordochaj obwołał te dni : 
a/ dniami ucztowania i radości i 
b/ wzajemnego przesyłania sobie darów, 
b/ obdarowywania ubogich.
c/ Est.9.30- Życzenia pokoju i prawdy  rozesłano po 127 prowincjach

Est.9.22-32; Opis Purim z postanowieniami od Mordochaja i Królowej Estery.






.

Est.10
 - opisana zasłużona opinia o Mordochaju - jako człowiek dbający o dobro swego ludu i rzecznik pokoju dla całego swojego pokolenia.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz